Posted on

Czy psy mogą jeść banany?

Banany to idealna przekąska. Są słodkie, dostarczają energii i znajdują się w wygodnym opakowaniu. Czy psy mogą jednak jeść banany? Eksperci Puriny twierdzą, że tak – banany są doskonałym przysmakiem dla Twojego pupila.

W przeciwieństwie do innych owoców, które mogą zawierać toksyczne składniki, każda część banana jest bezpieczna dla Twojego psa. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego ryzyka. Nasi eksperci wyjaśniają, jak i kiedy podawać psu ten owoc, aby nie powodować zaburzeń trawienia.

Czy psy mogą jeść banany?

Tak, psy mogą jeść banany. Może nie mają one tych samych wartości odżywczych, co ludzie, ale banany są dobrym i motywującym przysmakiem.

Jeśli zastanawiasz się „Czy szczeniaki mogą jeść banany?”, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Szczenięta potrzebują specyficznej diety dla swojego wzrostu i rozwoju. Dodatek kalorii z bananów i innych owoców może zakłócić ten proces.

Czy banany są dobre dla psów?

Obrane banany są najlepsze dla psów, ale jeśli pies zje jednego w całości, nie martw się. Skórki bananów nie są toksyczne dla psów. „To nie znaczy, że zjedzenie banana w całości nie spowoduje, że Twój pies zwymiotuje lub będzie miał biegunkę” – mówi starszy dietetyk Puriny Jan Dempsey. „Ta reakcja oznacza, że jego system nie jest przyzwyczajony do trawienia całego błonnika, który zawiera skórka banana”. Zawsze najlepiej jest obrać ten owoc i pokroić go na odpowiednie wielkości porcji.

Pomimo niskiego ryzyka (w przeciwieństwie do winogron lub czereśni), banany nie są tak pożywne, jak mogłoby się wydawać. Ponieważ porcje są małe, korzystne składniki odżywcze mogą nie robić różnicy. Według Dempsey to nic złego. Wyjaśnia ona: „Banany zawierają pewne składniki odżywcze, takie jak potas. Ale jeśli twój pies jest na kompletnej i zrównoważonej diecie, nie polegasz na bananie, aby dostarczyć coś niezbędnego.”

Kiedy banany są złe dla psów?

Podobnie jak inne owoce, banany zawierają naturalny cukier. Zbyt duża ilość każdego rodzaju cukru może powodować przyrost masy ciała, co może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Aby uniknąć tych negatywnych skutków, postępuj zgodnie z zasadą 90/10. Dziewięćdziesiąt procent dziennej dawki kalorii Twojego psa powinno pochodzić z jego karmy, a pozostałe dziesięć z przysmaków.

Niektórzy ludzie uważają, że banany poprawiają objawy zaburzeń trawiennych, takich jak biegunka. Według Dempsey, „Banany nie są lekarstwem na wszystko dla psów z biegunką lub zaparciami”. Zamiast karmić psa większą ilością bananów, obserwuj spożycie pokarmu i zmniejsz jego ilość, aby zobaczyć, co toleruje. Jeśli biegunka i inne objawy nie ustąpią w ciągu 24 godzin, zadzwoń do lekarza weterynarii.