Posted on

Dlaczego psy dostają szału?

Jeśli kiedykolwiek kąpałeś psa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że widziałeś jego szał. Jest to szaleńcze bieganie po domu na pełnych obrotach, które ma miejsce, kiedy pies wychodzi z kąpieli.

Czy kiedykolwiek patrzyłeś na swojego psa, który biega jak szalony i zastanawiałeś się, co się dzieje? Dzisiaj przyjrzymy się pokrótce, dlaczego psy dostają szału.

Dlaczego psy dostają szału?

Czym dokładnie jest szał? Szał to nagły przypływ energii u psów. Prawdopodobnie widziałeś to po wyjściu psa z kąpieli – ten szaleńczy, a jednocześnie pełen euforii krok, który wykonuje on po całym domu.

Jest to powszechne zachowanie (zwłaszcza u młodych psów) i jest to po prostu sposób, w jaki psy uwalniają skumulowaną energię. Każdy pies może dostać szału, ale najczęściej są one widoczne po kąpieli, podczas zabawy i późno w nocy.

Naukowy termin określający ten nagły przypływ energii to frenetyczne okresy przypadkowej aktywności (FRAPS), ale wiele osób nazywa je „zrywami” lub szałem. Jeśli kiedykolwiek widziałeś swojego psa biegającego po domu po kąpieli jak maniak, to właśnie jest szał. Jeśli Twój młody szczeniak dostaje nagłych wybuchów energii późno w nocy, to jest to właśnie szał.

Szały są powszechne u młodych psów

Jeśli masz młodego psa szały są dość powszechne i generalnie nie ma się czym przejmować. Szał to szybki sposób, w jaki nasze psy wyładowują dodatkową energię. I chociaż są one częstsze u młodych psów, zdarzają się również u starszych – zwłaszcza podczas zabawy. W miarę jak psy dojrzewają, te nagłe wybuchy energii zdarzają się rzadziej.

Chociaż takie wybuchy są powszechne, mogą wskazywać na to, że pies nie ma wystarczająco dużo ruchu. Kiedy Łajka była nastolatką, często dostawała ich przed snem, a ja traktowałam to jako znak, że tego dnia nie ćwiczyłam z nią wystarczająco dużo.

Jeśli Twój pies często dostaje szału, spróbuj zapewnić mu więcej ćwiczeń umysłowych i fizycznych. Dodanie kilku szybkich, stymulujących umysł gier do codziennej rutyny może mieć ogromny wpływ. Dla mojego psa 5 minutowa zabawa z nosem, taka jak „znajdź smakołyki” jest tak samo męcząca jak 30 minutowy spacer.

Wiele psów dostaje szału po kąpieli

Czy Twój pies szaleje po kąpieli? Jeśli tak, to z pewnością nie jesteś sam. Z psami po kąpieli dzieje się coś tajemniczego – wariują. Biegają po całym domu, wskakują na meble, przeskakują z pokoju do pokoju. Większość właścicieli psów doskonale zna to zjawisko.