Badanie echo serca u psa to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w kardiologii weterynaryjnej. Ten nieinwazyjny zabieg pozwala kompleksowo ocenić pracę serca czworonoga oraz wykryć potencjalne nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Sprawdźmy, jak wygląda przebieg badania i na czym dokładnie polega to specjalistyczne badanie ultrasonograficzne.
Na czym polega badanie echo serca u psa?
Echokardiografia psa to bezbolesne badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Podczas procedury lekarz weterynarii używa specjalnej głowicy ultrasonograficznej, którą przykłada do klatki piersiowej zwierzęcia. Uzyskany w ten sposób obraz pokazuje pracujące serce w czasie rzeczywistym.
Badanie umożliwia dokładną ocenę struktury i funkcji serca, w tym:
– wielkość i grubość poszczególnych komór
– sprawność zastawek
– siłę skurczu mięśnia sercowego
– przepływ krwi w sercu
Przygotowanie psa do badania echo serca
Przed wykonaniem echo serca u psa należy przestrzegać kilku zasad. Zwierzę powinno pozostać na czczo przez 6-8 godzin przed badaniem. Warto również ograniczyć aktywność fizyczną pupila w dniu badania, aby uniknąć nadmiernego pobudzenia.
Właściciel powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną psa, szczególnie jeśli czworonóg był wcześniej leczony kardiologicznie. Pomocne będą również informacje o przyjmowanych lekach.
Przebieg badania echo serca
Samo badanie echokardiograficzne psa trwa około 30-45 minut. Zwierzę układane jest na specjalnym stole w pozycji bocznej. Miejsce przyłożenia głowicy jest wcześniej ogolone i pokryte żelem ultrasonograficznym.
Lekarz wykonuje szereg pomiarów i obserwacji z różnych projekcji. W trakcie badania pies powinien zachowywać się spokojnie – niektóre placówki oferują delikatną sedację, jeśli zwierzę jest bardzo zestresowane.
Wskazania do wykonania echo serca u psa
Badanie echokardiograficzne zalecane jest w następujących przypadkach:
– obecność szmeru serca wykrytego podczas osłuchiwania
– kaszel, szczególnie nocny
– osłabienie i męczliwość
– omdlenia
– powiększenie sylwetki serca widoczne na zdjęciu RTG
– kontrola już zdiagnozowanych chorób serca
Po badaniu echo serca
Po zakończonym badaniu lekarz weterynarii omawia z właścicielem wyniki i przedstawia szczegółowy opis badania. W zależności od rezultatów może zalecić dodatkową diagnostykę lub wdrożyć odpowiednie leczenie.
Pies po badaniu echo serca może wrócić do normalnej aktywności. Miejsce golenia szybko zarasta, a żel ultrasonograficzny można łatwo zmyć w domu.

Schronisko.ketrzyn.pl – Twój przytulny kąt w świecie informacji! Dostarczamy eksperckie treści z dziedzin biznesu, lifestyle, technologii i wielu innych. Inspirujemy, edukujemy i łączymy pasjonatów. Dołącz do naszej społeczności ciekawych świata!